fb
X

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Małe instalacje – od 40 kW do 200 kW

Zgodnie z zapisami projektu ustawy o OZE systemy solarne o mocy pomiędzy 40 a 200 kW to „małe instalacje”. Układy tego typu najczęściej montuje się na małych działkach lub dachach płaskich o powierzchni około 1000 – 3000 m2 lub na dachach skośnych skierowanych na południe o powierzchni około 250 – 1500 m2.


Małe instalacje fotowoltaiczne charakteryzują się następującymi cechami ogólnymi:

  • brak konieczności posiadania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej,
  • sprzedaż wytworzonej energii elektrycznej w małym źródle wymaga prowadzenia działalności gospodarczej,
  • w celu przyłączenia małej instalacji do sieci należy uzyskać do operatora sieci dystrybucyjnej warunki techniczne przyłączenia do sieci
  • za przyłączenie do sieci trzeba zapłacić połowę opłaty ustalonej na podstawie rzeczywistych kosztów,
  • przy instalacjach o mocy do 100 kW koszt zainstalowania licznika inteligentnego ponosi operator sieci dystrybucyjnej, przy większych instalacjach koszt ten ponosi inwestor.

Dodatkowo, małe instalacje do 100 kW objęte są systemem wsparcia stałych taryf gwarantowanych, natomiast właściciele małych instalacji o mocy od 100 do 200 kW mają przyznawane świadectwa pochodzenia energii.
Poniżej przedstawiono wielkości dopłat do poszczególnych typów małych instalacji.


Instalacje od 40 do 100 kW. Sprzedaż wytworzonego prądu po stałej taryfie.

Instalacja
TaryfaPLN/kWh
netto
Dachowe instalacje fotowoltaiczne o mocy od 40 kW do 100 kW 1,15
Gruntowe instalacje fotowoltaiczne o mocy od 40 kW do 100 kW 1,10

Instalacje od100 do 200 kW. Sprzedaż wytworzonego prądu po cenie ustawowej: 198,90 zł/MWh netto plus zielone certyfikaty.

Instalacja
Współczynnik korekcyjny
na 1 MWh
Instalacja paneli fotowoltaicznych o zainstalowanej łącznej mocy elektrycznej powyżej 100 kW do 200 kW, montowanych wyłącznie na budynkach. 2,85
Instalacja paneli fotowoltaicznych o zainstalowanej łącznej mocy elektrycznej powyżej 100 kW do 200 kW, montowanych wyłącznie poza budynkami. 2,75

Jeśli chcesz się dowiedzieć jaki typ instalacji warto zainstalować na twoim dachu lub działce, wypełnij poniższy formularz jak największą ilość danych (nie wszystkie rubryki są obowiązkowe) i prześlij do nas jego skan. Na podstawie tych informacji będziemy mogli określić moc instalacji oraz oszacować twoje średnie przychody ze sprzedaży prądu do sieci.
Pomożemy przy doborze odpowiednich urządzeń oraz wstępnie określimy koszty inwestycji.
Zapraszamy do kontaktu!

Formularz informacyjny
Pobierz


Jeśli wypełnienie formularza sprawa ci problem skontaktuj się z nami, żebyśmy mogli ci pomóc!

Na górę